zamek do bramki

Zamek do bramki

W Polsce ogrodzenie pełni dwie funkcje ochronne i jedną estetyczną. Po pierwsze chroni mieszkańców przed wejściem kogoś niepowołanego na posesję, a po drugie może chronić przed zgiełkiem dobiegającym z ulicy.
Ogrodzenie składa się zazwyczaj z przęseł metalowych bramy wjazdowej oraz bramki. By bramka zawsze się otwierał bezawaryjnie warto kupić dobry zamek do bramki.
Ogrodzenie może być po prostu wykończone elementami dekoracyjnymi takimi jak ozdoby kute np. w postaci grotów kutych, więc będzie ładnym wykończeniem aranżacji domu i posesji.

Co mówi prawo budowlane o ogrodzeniu?

Przede wszystkim wedle polskiego prawa wjazd na posesję ma mieć co najmniej 2,4 m szerokości, ale też musi być usytuowany w takim miejscu, aby wjeżdżający pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi publicznej, z której wjeżdża na posesję. Ponadto brama musi otwierać się do środka. W przypadku bram z zawiasami, musi ona posiadać zawiasy takie by otwierała się do środka posesji. Może to być brama przesuwana w bok, jeśli w ogrodzeniu jest na to miejsce. Nie ma jednak nakazu wytyczania miejsca na bramę wjazdową na posesję na wprost garażu. Aczkolwiek jeśli to możliwe tak planuje się ogrodzenie, ponieważ wtedy właścicielowi samochodu najłatwiej jest przejechać i bramę i wjechać do garażu. W wypadku, gdy jest to niemożliwe można wykonać szerszą bramę wjazdową, aby ułatwić manewrowanie samochodem.

Na co zwrócić uwagę wybierając bramy?

W ogrodzeniu musi znaleźć się miejsce na bramę wjazdową i furtkę. Żeby odpowiednio zabezpieczyć bramę i furtkę przed samoistnym otwarciem potrzebny będzie dobry zamek do bramki czy też stosowna zasuwa do bramy. Część bram wjazdowych jest po prostu zamykana na rygiel i kłódkę co również jest rozsądnym pomysłem, ale trzeba tak umiejscowić miejsce zamknięcia, aby nie można było do niego sięgnąć od zewnątrz np. od góry. Jeśli w ogrodzeniu zamontowano bramę skrzydłową to jej skrzydła powinny mieć albo automatyczny mechanizm blokujący, albo też odpowiednie stopery, aby po otwarciu na oścież np. w wyniku podmuchu wiatru brama nie poruszyła się i nie uderzyła we wjeżdżający samochód. Jeśli jest to brama rozsuwana można zamontować odpowiednie rolki do bram ze stoperami, które także zapewniają, że brama będzie unieruchomiona na czas wjazdu.