tralki do balustrad

Tralki metalowe do każdego projektu

Tralki metalowe, to nieodłączny element dekoracji w balustradach zewnętrznych, ale również wewnętrznych. Tego typu elementy kute w nowoczesnych projektach, bardzo dobrze komponują się z drewnem czy też szkłem.Wybór tralki pasującej do naszego mieszkania ogranicza tylko zasobność portfela i nasza wyobraźnia. Ogrom wzorów i typów jest tak naprawdę niezliczony. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwość wykonania tralek na indywidualne zamówienie z wymyślonym przez nas wzorem.

Zróżnicowane tralki

Tralki nie tylko pięknie wyglądają, ale również dbają o nasze bezpieczeństwo. Tralki do balustrad, to bardzo ważny element konstrukcyjny. Bez niech balustrada nie spełniałaby swojej funkcji ochronnej. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie tralek w niedużych odstępach. Tak, aby stanowiły solidne oparcie dla poręczy umieszczonej w górnej części balustrady. Warto wiedzieć również, że tralki dzielimy na kilka typów:

 • Tralki kute — kształtowane w większości na specjalistycznych prasach, które nadają im oryginalny wygląd. W środkowej części najczęściej znajduje się nieduży, ozdobny element.
 • Tralki proste — zwykle posiadają znikomą ilość elementów ozdobnych lub nie posiadają ich wcale. Jeśli już, to przeważnie są to przekręcenia bądź wspawane koszyki kute.
 • Tralki z brzuchem — jeden z najpopularniejszych typów tralek stosowanych w balustradach kutych zewnętrznych. Charakteryzuje się wybrzuszeniem w środkowej części.
 • Tralki rurowe — podobnie jak tralki proste, nie posiadają dużej ilości elementów ozdobnych. Takie rozwiązanie stosuje się głównie przy produkcji balustrad kutych wewnętrznych.
 • Tralki ozdobne — jedne z droższych typów tralek, charakteryzujące się elementem ozdobnym, umieszczonym w środkowej części. Dość często tralki ozdobne posiadają w swojej konstrukcji wkomponowane róże kute różnego typu. Dzięki temu w znaczący sposób wzbogacają wygląd naszych balustrad.
 • Destrukcyjna korozja

  Korozja to proces stopniowego niszczenia powierzchni metalu, który pojawia się na skutek ich reakcji z otoczeniem. Szczególnie narażone na ten proces są tralki do balustrad, montowane w balustradach na zewnątrz budynku. Korozja nie tylko psuje wygląd naszej balustrady, ale również sprawia niemałe niebezpieczeństwo, ponieważ tralka to bardzo ważny element konstrukcyjny. Tralki korodując, stają się bardzo kruche, a co za tym idzie bardziej podane na pęknięcia czy całkowite złamania. Istnieją jednak proste metody na zabezpieczenie kutych wyrobów przed korozją. Może to być:

 • Zastosowanie ocynku elektrolitycznego. Polega na pokryciu wyrobów kutych warstwą ocynku, którego celem jest odizolowanie powierzchni elementów kutych od środowiska zewnętrznego. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed korozją. Trzeba jednak pamiętać, aby wspomniana substancja została równomiernie położona.
 • Malowanie elementów metalowych. Jest to sporo tańszy sposób na ochronę balustrad przed korozją. Taka metoda polega na dokładnym oczyszczeniu danego elementu, a następnie naniesieniu na niego specjalnej farby antykorozyjnej. Jest to jednak mniej skuteczna metoda, którą będziemy musieli powtarzać co kilka lat.
 • Podsumowując, różnego rodzaju tralki zdobią nasze mieszkania czy też budynki. Jednak aby cieszyły nasze oko przez długi czas, musimy o nie odpowiednio zadbać.