Elementy kute – malowanie, patynowanie i inne zabiegi którym poddawany jest metal

Metal jest bardzo wdzięcznym materiałem, którego wygląd zewnętrzny można dostosować do swoich potrzeb, i to w każdym calu. Wystarczy, że elementy kute zostaną pokryte odpowiednim kolorem farby lub poddane specjalistycznym zabiegom, aby cieszyć się z finalnego efektu, w pełni dostosowanego do oczekiwań.

Producenci dokładają starań, aby klienci mieli szeroki wybór, jeżeli chodzi o kolor, w jakim do nabycia są ozdoby kute. Wszystko dlatego, że dostępne są różne kolory farb, którymi można pomalować metal, aby uzyskać efekt, o jaki nam chodzi. W ten sposób groty do ogrodzeń czy klamki do furtki  mogą mieć dokładnie taki kolor, jaki nam odpowiada. Całość może dzięki temu wyglądać w bardzo atrakcyjny sposób, i to pod każdym względem. Dzięki farbom do metalu, bez żadnych problemów można uzyskać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Można także z pomocą farb uzyskać efekt młotkowania, czyli ślady imitujące drobne wgniecenia, które powstają po uderzeniu młotka. Można wybrać także czarne farby z dodatkiem grafitu, dzięki któremu uzyska się efekt starego żelaza.

Czym jest patynowanie?

Korzystając z tego efektu, można w prosty sposób postarzyć tralki metalowe, przez co będą wyglądały bardziej stylowo. Można nadać elementom metalowym taki wygląd, jakby pochodziły z zupełnie innej epoki. Aby uzyskać taki efekt, należy wybrać różne odcienie zieleni.

Pogłębiony efekt starości

Jeżeli efekt uzyskany przez patynowanie nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz pomalować element metalowy farbą imitującą rdzę lub nadającą poblask miedzi, złota lub srebra. Farbę tego typu należy nanieść małym pędzlem lub szmatką. Należy najwięcej farby umieścić w załamaniach metalu, aby efekt był naturalny i zauważalny. Z pewnością, jeżeli całą procedurę wykonamy we właściwy sposób, uda się elementy kute we właściwy sposób postarzyć, a tym samym będą wyglądały dokładnie tak, jak tego oczekiwaliśmy. To wszystko przełoży się na uzyskanie bardzo dobrych efektów wizualnych, które będą pasowały do aranżacji przestrzeni, jaką tworzymy.